Le contenu de cette page nécessite une version plus récente d’Adobe Flash Player.

Obtenir le lecteur Adobe Flash

Fundacja Polonia International ma jako założenie czuwanie i działanie w kierunku rozwoju praw, wartości i godności dotyczących zarówno narodów, istoty ludzkiej, wszelkich form życia, kultur, przekonań, myśli, pamięci, a także etyki w wymianie gospodarczej, badań, innowacji i nauki.

Fundacja Polonia International inicjuje i wspiera oparte na dialogu, harmonii i bezprzemocowe działania związane z jej misją.

Fundacja pracuje także nad zgodą i przybliżaniem Państw i Narodów z Polską i Polakami.

Fundacja Polonia International nie jest związana z żadną grupą nacisku, ideologią, czy Państwem.

puce
ZAŁOŻENIA
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

Fundacja Polonia International jest fundacją międzynarodową.

Jej siedziba jest ustalona w 1050 Brukseli, Galerie de Waterloo 2 Bte 5, z czego wynika, że działa na prawie belgijskim.

Fundacja Polonia International opiera się o oddziały lokalne czy przedstawicielstwa w różnych Państwach świata.

Te przedstawicielstwa mają te same założenia i cele, co Siedziba, przekazując jej wartości w zgodności z jej statutami.

Prezesi przedstawicielstw wchodzą w skład Rady Siedziby.
puce
Organizacja
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

Fundacja Polonia International jest zarządzana przez Radę Międzynarodową, której członkowie są powoływani na okres trzech lat, z możliwością przedłużenia.

Skład Rady Międzynarodowej w 2016 roku :


President: Mr André (Andrzej) Pakulski (Brussels-BE)
////////////////assistant to the president: Ms Monika Odrowąż (Brussels-BE)
Vice-president (President of the Repres. in PL): Mr Zbigniew Ludger Olszewski (Warszawa-PL)
Vice-president (President of the Repres. in UA): Pce Alexander Jan Giedroyc (Kiev (Київ)-UA)
Vice-president (President of the Repres. in ES): Ms Carmen Netzel (Barcelona-ES)
Vice-president & Secretary: Ctess Wilia Łoś (Brussels-BE)
Vice-president: Mr Mik Kuczkiewicz (Brussels-BE & Warszawa-PL)
Vice-president: Dr Janusz Stelmaszyk (Brussels-BE)
Vice-president: Prof. Zofia Wisłocka (Brussels-BE)
Treasurer: Ms Jacqueline Jaspard (Brussels-BE)
Honorary President (Vice-president of the Representation in PL): Mr Julian Bojmart (Berlin-DE)

Members of the Council (Board)
Ms Ewa Danela Burdon (Oslo-NOR)
Pce Stanislas Czetwertyński-Swiatopolk (Warszawa-PL)
Prof. Elżbieta Dedek (Liège-BE)
Mr Guy Eliat (Rebecq-BE)
Mr Franciszek Gałązka (Brussels-BE)
Mr Philippe Gałązka (Luxembourg-LUX)
Mr Andrzej Grudzień (Waremme-BE)
Mr Antoni Grudziński (Warszawa-PL)
Ms Halinka Jakubowska (Liège-BE)
Prof. Jerzy Jasiek (Warszawa-PL)
Prof. Andrzej Krzeczunowicz (Oxford-UK)
Mr Emmanuël de Lantsheere (Eupen-BE)
Ms Martyna Lisecka (Warszawa-PL)
Ms Anna Mulock-Houwer (Genval-BE)
Prof. Wojciech Nawrot (Warszawa-PL)
Ms Eva Nagoda-Niklewicz (Brussels-BE)
Ms Anna Nehrebecka-Byczewska (Warszawa-PL)
Ms Florence Nève de Mévergnies (Braine-le-Château-BE)
Ms Kinga Ogulewicz (Waremme-BE)
Ms Krystyna Pochwalska (Vice-president of the Representation in PL) (Warszawa-PL)
Dr Maria Rondomańska (PR of the Publishig House Department) (Brussels-BE)
Dr André (Wojciech) Sierakowski (Waterloo-BE)
Mr Wacław Styranka (Antwerpen-BE)
Ms Sophie de Tilles (Brussels-BE)
Ms Agata Wiśniewska (artist name: Aga Winska) (BE)
Mr Boguslaw F. Witkowski (Braine-l’Alleud-BE)
Mr Jerzy Wojciewski (Warszawa-PL)
puce
Ms Barbara Eichelkraut (BE) (* 25 VI 1927 /-/ † 20 XI 2007)
Mr Ludwig Błażejczyk (BE) (* 15 XI 1924 /-
/ † 25 VII 2008)
Prof. dr hab. Andrzej Stelmachowski (PL) (* 25 I 1925 /-
/ † 6 IV 2009)
Ms Janina Pierre-Skrzyńska (BE) (* January 3th 1921 /-
/ † August 4th 2009)
Ms Hedwige de Lantsheere - born Princess Drucka-Lubecka (BE) (* 21 IV 1935 /-
/ † 13 VI 2013)
Colonel dr Bogdan Kurant (Warszawa-PL) (* 13 IX 1926 /-
/ † 28 V 2013)
Mr Zbigniew Rosiński (Antwerpen-BE) (* 8 I 1919 /-
/ † 26 IV 2014)
Ms Zofia Mrozowska-Michałowska (Merelbeek-BE) (*10 IV 1921 /-
/ † 4 VI 2016)
puce
Międzynarodowa Rada / Zarząd
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

Uczczenie pamięci 80. rocznicy ludobójstwa / zbrodni w Katyniu
Ressaix (BE) - 14 czerwca 2020 r.

W 1940 r. w ZSRR (Rosja), wówczas sojusznik nazistów, około 25.000 polskich oficerów polskich jeńców wojennych, starannie wyselekcjonowanych przez NKWD, było systematycznie rozstrzeliwanych strzałem w głowie w Katyniu i innych miejscach zagłady. W tym samym czasie, tysiące i tysiące żołnierzy, także jeńcy wojenni, deportowano na Syberię.

Wojska polskie rozbrojone i uwięzione przez Sowietów (Rosjan), od kilku miesięcy w obozach jenieckich nie stanowiły już żadnego zagrożenia militarnego.
Egzekucja polskich oficerów nie była więc "strategiczną koniecznością". Odnosiła się jedynie do zimnej determinacji i woli systematycznej eksterminacji.

To wydarzenie w historii, nieustannie zaprzeczane, zniekształcane i fałszowane przez Sowietów, a następnie przez władze rosyjskie, było również w zależności od "potrzeb" danego okresu (sojusz ze Stalinem, zimna wojna, interesy biznesowe), nieustannie i strategicznie "zapomniane". lub przemilczane przez demokracje, własnych sojuszników lub "przyjaciół" Polski.

W 1990 roku, w 50. rocznicę ludobójstwa / zbrodni katyńskiej, uznanie przez Prezydenta GORBATCZEWA eksterminacji oficerów jeńców wojennych i polskiej inteligencji przez sowieckie służby NKWD w kwietniu 1940 roku w lesie katyńskim i w innych miejscach zagłady wyszczerbiło jednak zaprzeczenie. Efemeryczne uznanie, gdyż rosyjski reżim szybko się ocknął i wykorzystał swoje zasoby nacisku oraz swoje umiejętności propagandy, aby zasiać wątpliwości wśród słabych.

Inni zaś, nie mogąc zaprzeczyć i aby uniknąć zaangażowania się w ten "krępujący temat", który nie leżał w ich interesie, woleli podłożyć się pod klasyfikację ludobójstwa katyńskiego jako zbrodnię, co pod względem priorytetu, masowego przekazu i prawa ma inny zakres i zupełnie inne konsekwencje.

Niemnie, nie można zaprzeczyć, że Katyń na zawsze zapisał się jako symboliczne miejsce przemyślanej, masowej i ludobójczej zagłady na samym początku II wojny światowej.

Członkowie Fundacji Polonia International czczą pamięć tej symbolicznej zbrodni oraz wielu innych zbrodni wyrządzonych na setkach tysięcy polskich ofiar nie tylko ze smutkiem, ale także z nadzieją historycznego uznania przez wszystkich i na zawsze, za sprawiedliwe zadośćuczynienie oraz za zbrataniem się pokoleń niewinnych od takich zbrodni.


puce   puce

W 1990 r., w Brukseli, dla upamiętnienia 50. rocznicy tej zbrodni / ludobójstwa katyńskiego, wybitni belgijscy i francuscy goście, historycy specjalizujący się w II wojnie światowej, wygłosili exposés przedstawiające kontekst i fakty dotyczące tej zbrodni podczas akademickiej inauguracji wystawy opartej na około 200 zdjęciach i dokumentach znalezionych przy ofiarach Katynia oraz na niemieckich i sowieckich filmach propagandowych z owej epoki.

Ta wystawa, która rozpoczęła się 17 września 1990 roku i trwała ponad miesiąc, została zorganizowana i sfinansowana z własnych prywatnych środków przez dr Wojtka SIERAKOWSKIEGO i André PAKULSKIEGO, obecnie członka i prezesa FPI. Inauguracja akademicka skorzystała też z dobrowolnego udziału Pani Zofii Wisłockiej, również członkini FPI.

Ta akademicka inauguracja została zaszczycona obecnością premiera Belgii Wilfried’a MARTENS’a, przedstawicieli rządu belgijskiego, przywódców wszystkich belgijskich partii politycznych, ugrupowań parlamentarnych, ambasadorów ze wszystkich krajów europejskich i sojuszniczych oraz ich attachés wojskowych, generałów reprezentującchy belgijskie armie lądowe, powietrzne, morskie i żandarmerii, generałów reprezentujących NATO i SHAPE, rektorów wszystkich belgijskich uniwersytetów oraz wszystkich dyrektorów akademickich katedr historii, prawa ifilozofii, belgijskich i międzynarodowych delegacji weteranów, przedstawicieli wszystkich religii, lóż i wolnej myśli. Łącznie około 300 dostojników w otoczeniu bezpośrednich potomków ofiar Katynia, a także polskich ambasadorów wraz zkorpusem dyplomatycznym.

Po inauguracji wystawa ta, pierwsza w historii odbywająca się w Brukseli, mogła gościć przez ponad miesiąc, oprócz licznej publiczności, codziennie po kilka wycieczek licealnych z całej Belgii.
Miał ona znaczny odzew w kręgach parlamentarnych, politycznych i akademickich. Była ona również tematem specjalnych audycji w krajowym radiu oraz interpelacji podczas sesji w Parlamencie belgijskim.

  puce  

FPI okazywała swoją obecność i swój solidarny udział w każdej znaczącej rocznicy, udając się m.in. na scenę zbrodni w lesie katyńskim, gdzie znajdują się masowe groby z ciałami ofiar.


  puce  
W 2000 roku, z okazji 60-lecia, przedstawiciele naszej Fundacji dr Maryla RONDOMANSKA, córka mjr. Dr. Stanisława RONDOMANSKIEGO zamordowany w Katyniu i André PAKULSKI udali się do Katynia, gdzie się dołączyli do organizacji "Rodzin Katyńskich". Zaś na czele oficjalnej polskiej delegacji stał premier RP Jerzy BUZEK (późniejszy przewodniczący Parlamentu Europejskiego).

  puce  

W 2010 roku z okazji 70. rocznicy, delegacja 6 Belgów udała się do Katyni.
W jej składzie weszli: dr Maryla Rondomańska, Jacqueline Jaspard, Ewa Nagoda-Niklewicz, André Pakulski, Sacha Hinz i Taddhée-Nicolas Pakulski.

Każdy zna tragedię, która podwoiła żałobny nastrój uroczystości po katastrofie samolotu, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, a także 96 osób towarzyszących, głównie z "Rodzin Katyńskich", suity prezydenckiej, ministrowie, wojskowi, środowiska religijne, filozoficzne i akademickie oraz organizacje pozarządowe z Polski.
(Okoliczność sprawiła cudem, że ​​delegacja naszej Fundacji nie towarzyszyła Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w samolocie lecz samodzielnie udała się do Smoleńska nocnym pociągiem.)

  puce  



W kwietniu 2020 roku na okazję 80. rocznicy, w związku z pandemią Covid-19, Fundacja nie miała możności udać się do Katynia ani do Smoleńska.

W perspektywie obchodów 80-lecia polskie władze oficjalne wspólnie z polskimi organizacjami pozarządowymi zainicjowały program "Katyń ... ocalić od zapomnienia" polegający na posadzeniu jak największej ilości drzew "Dąb pamięci" w każdym kraju.
W Belgii gmina Ressaix, która obejmuje dużą społeczność polsko/polonijną, została wybrana na goszczenie 4000-go „Dębu Pamięci”.

Fundacja Polonia International wsparła projekt poprzez swój udział w wydarzeniu. W maju 2018 r. podarowany przez FPI dąb został posadzony w tym miejscu podczas uroczystości, w której wzięli udział Pani Agnieszka Paciorek, wicekonsul reprezentująca Ambasadę RP, Pan André PAKULSKI, prezes FPI, dr Maryla RONDOMANSKA i jej rodzina, polsko/polonijne stowarzyszenia i kluby, a także społeczność polsko/polonijna z Ressaix i okolic.

Ceremonia jest przedstawiona w filmie dostępnym przy kliknięciu na poniższy obraz taśmy filmowej.

  puce  

Również w kwietniu 2020 roku, przy "Dębieu Pamięci" miała stanąć pamiątkowa stela, wykonana dzieki staranności Ambasady RP w Brukseli, ale pandemia Covid-19, która dotknęła planetę, spowodowała konieczność przesunięcia ceremonii.

Toteż oficjalna uroczystość 80. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyła się 14 czerwca 2020 roku w Centrum Katolickim w Ressaix (BE).

Po Mszy św. w polskiej parafii JE Pan Artur ORZECHOWSKI, Ambasador RP w Belgii, w asyście Pani Agnieszki PACIOREK, Wicekonsul, przewodniczył uroczystości odkrycia pamiątkowej steli, podczas której wygłosił ciekawe przemówienie o charakterze historycznym w którym jasno przytoczył fakty i okoliczności zbrodni katyńskiej, a także obecne postrzeganie, z poza granic Polski, tego bolesnego tematu.

Wieńce z kwiatów złożyli J.E. Pan Artur ORZECHOWSKI, Ambasador RP w Belgii, Pani Iwona WOJCZAK, Zastępca Dyrektora Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE ds. organizacyjnych, Generał Broni Janusz ADAMCZAK Przedstawiciel wojskowy przy Komitetach wojskowych NATO i UE, Generał Bryg. Zenon BRZUSZKO, Przedstawiciel wojskowy przy SHAPE, Fundacja Polonia International, chór Ressaix, Rekonstruktorzy Historyczni z Antwerpii, który również stali na straży przy drzewie i steli podczas uroczystości, polski klub motocyklowy, Solidarność 2010 oraz wiele rodzin z miejscowej Polonii.
Stelę została poświęcona przez ks. Piotra Pożoga, proboszcza polskiej parafii w Centrum Katolickim w Ressaix, a także przez ppłk. Pawła Piątek, kapelana wojskowego.

Dalszy ciąg uroczystości był zaakcentowany przez krótkie exposé Pana André Pakulskiego, prezesa Fundacji Polonia International oraz jego prezentacja filmu z ceremonii zasadzenia "Dębu Pamięci", która miała miejsce dwa lata wcześniej. (Kliknij na zdjęcie filmu)

Zespół muzyczny z Antwerpii oraz Chór Ressaix zapewniły część artystyczną podczas przyjęcia, który zakończył uroczystość.




( Clic sur l'image )

puce puce puce


Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach

Katowice - 22-23 czerwca 2017


Fundacja Polonia International jest szczęśliwa, że, w tym roku, mogła wzmocnić relacje autentycznych współpracy z organizatorami międzynarodowych wystawach wynalazców, innowacji i nowych technologii.

Po współpracy w Brukseli z belgijskim organizatorem «BRUSSELS INNOVA» oraz z polską delegacją - Eurobusiness - Haller, FPI miała możność pracować w Katowicach z - polskim odpowiednikiem organizacji targów i innowacji - INTARG (Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG).

W ten sposób Fundacja podkreśla swoją postępową wizję i swoje zaangażowanie w budowie obiecującej przyszłości.


<
Pani Barbara Haller de Hallenburg wita
przedstawicieli FPI:
(od lewej do prawej) Prof. dr hab. Józef K. Mościcki (Kierownik Zakładu Fizyki Materiałów Organicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) i André Pakulski (Przewodniczący FPI).
/
(Foto: Krzysztof Mlostek)

INTARG głównie organizuje swoje wystawy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (PL), pod przewodnictwem i impulsem pani Barbary Haller de Hallenburg oraz Profesor dr inż. Krzysztofa Biernata.

Przewodnicząca Pani Haller de Hallenburg oraz Profesor Biernat przedstawiają doświadczenie i tradycję ponad ćwierćwiekową w organizacji targów wynalazców i delegacji w najbardziej prestiżowych targach w Europie (Bruksela, Paryż, Barcelona, Norymberga, Katowice ...), Azji (Japonia, Tajwan ...) i w Amerykach (USA, Kanada ...).


W Katowicach, w dniach 22-23 czerwca 2017 r. INTARG powitał ponad 160 wynalazców z wielu krajów (Argentyna, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Chorwacja, Egipt, Francja, Kanada, Indonezja, Iran, Malezja, Meksyk, Republika Czeska, Rosja, Rumunia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan, USA, Wietnam i ... Polska).

Jeśli, jak to czasem bywa na tego rodzaju targach, członkowie Międzynarodowego Jury mogli napotkać się z jedną czy inną naiwną innowacją, to podczas INTARG były oni głównie konfrontowani z wynalazkami i innowacjami, ambitnymi, niezwykle wypracowanymi i fascynującymi. Czasami przedstawiało to dla Jury prawdziwe dylematy oceny w punktacji i rozstrzygnięciu w przyznaniu nagród.
Dr Stanisław Lis i André Pakulski
oceniają projekty wynalazców z Tajwanu.
////
(Foto : Krzysztof Mlostek) /
Profesor Dr hab. Józef K. Mościcki
i Dr Piotr Łogowski (stojący za nim),
oceniają kolejny projekt.
(Foto : Krzysztof Mlostek) /
Dr Stanisław Lis and André Pakulski
with a polish inventor.

////
(Photo : Krzysztof Mlostek) /
André Pakulski
w rozmowie z wynalazcami z Iranu.
////
(Foto : Krzysztof Mlostek) /
Profesor Dr hab. Józef K. Mościcki
oceniają projekt polskiego wynalazcy.

////
(Foto : Krzysztof Mlostek) /
Wierna swojej tradycji, FPI oferowała prezenty i wręczyła nagrodę „Młody Wynalazca” zespołowi 4 studentów za kolegialny wynalazek w dziedzinie fizyki «Nowe wysokowydajne luminescencyjne kompleksy lantanowców oraz ich zastosowanie do roli organiczno-nieorganicznych luminescencyjnych chemosensorów molekularnych w badaniach on-line polimerowych materiałów powłokowych oraz w inicjowaniu procesów fotopolimeryzacji».

Dyplomy FPI wręczone każdemu z młodych zwycięzców (Monika Topa, Katarzyna Kukuła, Maciej Pilch, Karolina Dzięciołowska) zostały podpisane przez dr med. Janusza Stelmaczyka (Ortopedy, Wiceprzewodniczącego FPI), Prof. dr hab. Józefa K. Mościckiego (Kierownika Zakładu Fizyki Materiałów Organicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) i André (Andrzeja) Pakulskiego (Przewodniczącego FPI).



Udział FPI w Międzynarodowym Jury INTRAG 2017 w Katowicach został doceniony i nagradzany specjalnym dyplomem.  


Kapituła XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Lider INNOWACJI 2017” pod honorowym patronatem Pana Jarosława Gowina, Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nadał tytuł PRO PUBLICO BONO Andrzejowi Pakulskiemu, przewodniczącego Fundacji Polonia International, za jego zaangażowanie na rzecz kreatywności młodzieży, oraz za aktywne wspieranie młodzieży, która uczestniczyła w targach wynalazczości «BRUSSELS INNOVA» w Brukseli.


Niezależnie, należy zauważyć, do jakiego stopnia urbanistyka Miasta Katowice jest schludnie prowadzona oraz Międzynarodowe Targi i Międzynarodowe Centrum Kongresowe są zarówno wspaniałe i niezwykle dobrze zorganizowane.
puce
"Gala Konkursu" Dyktando Polonijne w Brukseli
Bruksela - 20 maja 2017

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej (Pani Wicekonsul Agnieszka Paciorek) zorganizował wraz z Dyrektorami i kadrą pedagogiczną Polskich Szkół w Belgii, konkurs dyktanda w języku polskim.

Ta symboliczna i bardzo użyteczna akcja odbyła się pod patronatem Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, oraz polskimi Instancjami kierujące Kulturę i Edukację Narodową, które przyznały nagrody dla laureatów . Wręczenie nagród odbyło się podczas « Gali dyktanda » 20 maja 2017 r. w salonach byłej siedziby Ambasady RP w Brukseli.
FPI jest zaszczycona, że została proszona aby uczestniczyć we wręczaniu nagród i być w ten sposób symbolicznie włączona do tego tak bardzo ważnego wydarzenia.

FPI gorąco gratuluje nie tylko laureatom, ale także każdego z tych, około stu pięćdziesięciu młodych uczniów, którzy odważyli się zmierzyć z tą notorycznie trudną dyscypliną, którą jest poprawna pisownia i prawidłowa mowa w języku ojczystym.

Korzystając z okazji, FPI pragnie również złożyć gratulacje Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Belgii za organizację tej wspaniałej i motywującej inicjatywy.


( Kliknij na obrazek )
puce
Tradycja wieczoru polskich kolęd w Brukseli
Bruksela - 13 stycznia 2017

Od dwudziestu lat, André Pakulski, Przewodniczący Fundacji Polonia International (FPI), kultywuje w Brukseli polską tradycję "Kolęd".

W tym roku, 13 stycznia 2017, Andre Pakulski zaprosił do swojego domu rodzinnego, wielu przyjaciół i bliskich znajomych ze wszelkich krajów lub pochodzenia, by śpiewać w różnych językach kolędy wokół choinki.
Od lewej do prawej: J.E. Pan Artur Orzechowski, Ambasador RP w Królestwie Belgii, Pan Franciszek Gałązka, Członek Rady FPI,
Andre Pakulski, Przewodniczący FPI

/
J.E. Pan Artur Orzechowski, Ambasador RP w Królestwie Belgii, uhonorował swoją obecnością wieczór Kolędowy, który odzwierciedla tradycję nadziei, rozumienia, odnowy i radości.

Wśród niemal 80 gości, można było zauważyć obecność przedstawicieli ze świata akademickiego i naukowego, belgijskich polityków, urzędników belgijskich i UE administracji, prezesów przedsiębiorstw, artystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych...
Akompaniament muzyczny został zapewniony przez profesora Zofię Wisłocką, dyrygentką orkiestry i prezeską międzynarodowego stowarzyszenia "Kobiety Maestros" oraz przez Taddhée-Nicolas (Tadeusza) Pakulskiego, studenta na inżynierii.

Po «Christmas carols» - «Weihnachtslieder» - «canti Natalizi»... podczas przyjęcia, podano gościom tradycyjne dania polskich Świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli chodzi o pamiątkę tego wydarzenia, Albert Waslet i Vincent Cochain utrwalili ten wieczór ofiarując zdjęcia i nakręcone wideo.
Taddhée-Nicolas Pakulski i dyrygentką orkiestry Zofia Wisłocka
/

( Kliknij na obrazek )
puce

BRUSSELS INNOVA 2016 - Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii
Bruksela - 17-19 listopada 2016

W tym roku, Fundacja Polonia International miała przyjemność zaprosić 10 młodych polskich wynalazców do zaprezentowania swoich inowacji na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii, które odbyły się w Brukseli w Heysel od 17 do 19 listopada 2016.
Nasza Fundacja powitała ich przybycie, dla niektórych, na dworcu w Brukseli, a dla innych, po różnych belgijskich lotniskach.

FPI zapewniła im także pełny pobyt w Belgii, organizując im zamieszkanie w brukselskich rodzinach oraz zaoferowała im również środki do transportu w czasie ich obecności w Belgii
(tramwaje, metro, taksówki, shuttle, itp).

Wśród tych dziesięciu młodych studentów, doktorantów i pracowników naukowych, dwóch z nich już otrzymało nagrodę przez naszą Fundację na podobnych targach INTARG
(Międzynarodowe Targi Wynalazców i Innowacji) w Katowicach (Polska) w dniach 14 i 15 czerwca 2016 r.
Projekty przedstawione w Brukseli były niezwykle trafne intelektualnie i przedstawiały perspektywę prawdziwego zastosowania w przemyśle, w badaniach medycznych, technicznych ...

Ponadto, Fundacja ma przyjemność podkreślić, iż prace swoich protegowanych zostały nagrodzone z dużą pompą przez międzynarodowe jury.

Fundacja jest szczególnie zadowolona, że według zeznań młodych, to właśnie dzięki pomocy FPI że mogli oni wziąć udział w tych brukselskich międzynarodowych targach.

Miło nam dodać, że brukselskie rodziny, które ich gościły, nawiązały prawdziwe więzy przyjaźni z tymi młodymi talentami i planują, aby pozostać w kontakcie, wyjechać do nich na rewizytę do Polski.
Pani Barbara Haller de Hallenburg //- która za pośrednictwem swojej Fundacji w Polsce "drenuje" polską myśl innowacyjną do targów wynalazczości -// prezentuje różne polskie stoiska
Panu Didier Reynders, belgijskiego Wicepremiera i Minister Spraw Zagranicznych.
/

Niezależnie od udziału FPI w Międzynarodowym Jury na targach Wynalazców i Innowacji „Brussels Innova 2016”, Fundacja została nagrodzona dyplomem za wdzięczność, przez polską delegację, za przyjęcie i wsparcie grupy młodych polskich wynalazców.
JE Pan Artur Orzechowski, Ambasador RP w Królestwie Belgii (po środku), obok którego stoi po jego lewej stronie Pani Barbara Haller de Hallenburg (torebka czerwona), przyjął w swojej Ambasadzie polskich wynalazców (młodych i seniorów), którzy wzięli udział w Międzynarodowych Targach Innowacji, Badań i Nowych Technologii - Brussels Innova 2016.
(/Photo : Tomasz Cibulla/)/
/
puce
XXVI Forum Ekonomiczne - Krynica Zdrój
Forum Polonijne

Krynica Zdrój - 6-8 września 2016

Krynica-Zdrój, jednym z uzdrowisk w Polsce, przemienia się, każdego roku - podobnie jak w Davos, w Szwajcarii - w główne i zasadnicze miejsce goszczącym międzynarodowy Forum Gospodarczy.

W tym roku XXVI Forum Ekonomiczne odbyło się od 6 do 8 września 2016 roku.
Organizacja polska była fascynująca poprzez przyjęcie, dokładność, «à propos» i profesjonalizm co do każdego szczegółu.

Ciekawie, w tym XXVI Forum Ekonomicznym, było usłyszeć debaty decydentów politycznych (premierów, ministrów, gubernatorów, ...), kapitanów przemysłu, przewodniczących i prezesów ważnych Instytucji lub Stowarzyszeń, przybyłych głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, basenu Morza Śródziemnego, a nawet obu Ameryk i z głębokiej Azji.
Prace, idee, projekty, a nawet obawy, przedstawione na żywo przez tych decydentów, i to poza interpretacjami tradycyjnych kanałów informacyjnych, interpelowały i z pewnością prostowały opinię prawie 4000 uczestników przybyłych z Belgii ... Francji ... Japonii ... Chin ... Rosji ... Ukrainy ... Azerbejdżanu ... Litwy ... USA ... Australii ... Turcji ... UE ... ...



Krynica-Zdrój była także, równolegle do debat, prawdziwe "mrowisko" typowych wymian B2B.

Szczególne i interesujące skrzydło w tym XXVI Międzynarodowego Forum Ekonomicznego był pierwszy forum poświęcony wyłącznie polskiej diasporze.

Istotnie, Marszałek Senatu RP, Pan Stanisław Karczewski, sekundowany przez jego znakomity zespół, zainicjował "Forum Polonijne" z panelami tematycznymi, które dotyczyły relacje pomiędzy Państwem polskim (38 mln) a około 20 milionów Polaków na świecie.

Jeśli tematy poruszane podczas paneli tematycznych dotyczących Polski/diaspory były znane, w zarysie, przez przedstawicieli Fundacji lub Stowarzyszeń Polonijnych, jak i przez przedstawicieli Instytucji i Państwa polskiego obecnych w Sali - a wszyscy specjalistami w tych kwestiach - były one jednak bardzo pouczające przez jakość i przez bardzo wypunktowanymi szczegółami w prezentacjach podanych przez znakomitych prelegentów i naukowców.

Andrzej (André) Pakulski, przewodniczący Fundacji Polonia International, zaproszony przez Marszałka Senatu RP, Pana Stanisława Karczewskiego, miał sposobność przedstawienia swojego exposé (patrz link poniżej) dotyczącym polskich imigrantów zarobkowych w Belgii, a dokładniej w Brukseli.


( Kliknij na obrazek )

NB :
Niezależnie od Forum w Krynicy, warto pamiętać, że, od 1990 roku, istnieje Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii. Jest ona organizowane, przez pana Zbigniewa Lutgier Olszewski, prezesa Fundacji Polonia w Polsce, niemal co roku, podczas 3 dni, w których pierwszy dzień odbywa się w Warszawie a następne dni w województwie które patronuje wydarzenie. W tym roku, Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii jest zaplanowana od 1 do 3 października 2016 (Patrz link poniżej).

XIX ŚWIATOWA KONFERENCJA GOSPODARCZA POLONII

puce
Zakończenia misji JE Artura Harazima, Ambasadora RP w Królestwie Belgii
Bruksela - 27 czerwca 2016 r.

JE Artur Harazim, w 27 czerwca 2016, w salonach byłej siedziby placówki, wydał przyjęcie pożegnalne z okazji zakończenia swojej znakomitej misji jako Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii.

Wśród wielu gości, którzy przepełnili salony, można było rozpoznać byłego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Posłów Europejskich, byłych Ambasadorów i Ministrów, Przewodniczących i Prezesów Organizacji polskich i polonijnych w Belgii.

Słowem, śmietanka w stosunkach Belgijsko-Polsko-Unijnych.

André (Andrzej) Pakulski, Przewodniczący Fundacji Polonia International, zaofiarował Ambasadorowi i zainaugurował z nim, z wielką pompą i humorem, uliczną tablicę wyimaginowanej arterii stolicy Europy, a wzniesionej na cześć znakomitego Ambasadora.

Tekst wyjaśniający podkreśla niektóre z ważnych punktów misji Ambasadora Artura Harazima w ciągu ubiegłych 4 lat w Brukseli.


( Kliknij na obrazek )


( Kliknij na obrazek )
puce
INTARG 2016 w Katowicach
Katowice - 14 i 15 czerwca 2016 r.

Fundacja Polonia International została proszona by weszła w skład Jury sesji 2016 Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach w dniach 14 i 15 czerwca w Katowicach (PL).

Wielu uczestników z licznych krajów i z wszystkich kontynentach brało udział w tej imprezie o międzynarodowej renomie.

Z tej okazji, w konkursie "Młody Wynalazca" FPI zadedydowała ofiarować Nagrodę Wytrwałości, dla młodego, którego innowacyjność zostałaby uznana za najbardziej skuteczną.

Dwóch młodych zostało wyróżnionych przez naszą Fundację.

Na fotografiach, Pani Barbara Haller de Hallenburg, Przewodnicząca Komitetu Organizacji Targów INTARG oraz dr inż. Krzysztof Biernat, Przewodniczący Jury, wręczyli nagrodę laureatom Grzegorzowi Mięsowiczowi oraz Michałowi Łabęckiemu z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za ich innowacyjne rozwiązanie: «ROPERIDER - Robot do inspekcji linii wysokiego napięcia».

puce
Obecność Fundacji Polonia International podczas « Otwartego Dnia Parlamentu Europejskiego » w Brukseli w sobotę 28 maja 2016 r.
Bruksela - 28 maja 2016 r.

Uznana i akredytowana przez Parlament Europejski i przez inne Instytucje Europejskie, Fundacja Polonia International była obecna podczas «Otwartego Dnia Parlamentu Europejskiego» w sobotę 28 maja 2016 r.

Ta obecność pozwoliła przedstawicielowi FPI przedstawić, bardzo zróżnicowanej publiczności, cele i osiągnięcia Fundacji, a także podkreślić jej rolę wsparcia w stosunkach między Polską a innymi krajami europejskimi.

Goście Parlamentu Europejskiego byli również zainteresowani by głębiej się dowiedzieć nie tylko o wiekowym doświadczeniu Polaków w walce o demokrację, prawa do tożsamości narodów i ich wielokrotnego i wciąż wznawiane zaangażowania dla pokoju i dla budowy Europy, ale także w rozwiązaniu swoich wewnętrznych i tymczasowych problemów.

puce
Gala « Bal Polski 2016 »
Bruksela - sobota 30 stycznia 2016

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, Polskie Biuro Turystyczne w Brukseli, Przedstawicielstwo województwa Śląskiego w Brukseli, a także niektóre Związki/Expat Polaków z Belgii zorganizowali 30 stycznia 2016 r., w salonach jednego z najelegantszych hoteli w Brukseli, tradycyjny « Bal Polski ».

Ten przepiękny wieczór charytatywny pod patronatem pani Agaty Dudy, małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w obecności JKM Księżniczki Aleksandre de Belgique, przyciągnęł polską i belgijską elegancję oraz wielu decydentów.
Można było tam również zauważyć osobistości i przedstawicieli z Instytucji europejskich, z sąsiednich krajów Belgii oraz z innych zaprzyjaźnionych krajów.




Jest to oczywiste, że « Bal Polski » należy do wyszukiwanych eleganckich wydarzeń w Belgii.

Fundacja Polonia International została zbliżona przez JE Pana Artura Harazima, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej przy Królestwie Belgii, a także przez innych organizatorów « Bal Polski 2016 », z prośbą o podjęcie niektórych aspektów organizacji oraz o przejęcie nadzoru w zakresie operacji finansowych związanych z postępem tego charytatywnego gala.

Niezwykła hojność sponsorów, "bileteria" oraz tombola dały możność przelewu całości dochodów dość znaczących « Bal Polski 2016 » na rzecz organizacji charytatywnych działających na rzecz dzieci w Belgii i Polsce.

SAR la Princesse Léa de Belgique est introduite au Bal par
SE Monsieur Artur Harazim, Ambassadeur de Pologne en Belgique, sous les applaudissements de l'assistance.

/
SAR la Princesse Léa de Belgique explique la destination de la donation du « Bal Polonais 2016 » qui sera faite au Fonds d’Entraide Prince et Princesse Alexandre de Belgique.
/
Madame Joanna Harazim, épouse de l'Ambassadeur de Pologne en Belgique, et Monsieur Krzysztof Turowski, Conseiller commercial de l'Ambassade de Pologne en Belgique, co-organisateur des « Bal Polonais » à Bruxelles depuis de nombreuses années.
/
Madame Jacqueline Jaspard, Administrateur et Trésorière de la FPI, et Monsieur Franciszek Galazka, Administrateur de la FPI.
/
La cantatrice Julia Szproch avec les musiciens du « Dixie Company », venus de Pologne, animent la soirée.
/
SAR la Princesse Léa de Belgique et SE Monsieur Artur Harazim, Ambassadeur de Pologne en Belgique, achètent des billets de tombola.
/
Le tirage de la tombola est effectué par la « main innocente » de SE Madame Colette Taquet, Ambassadeur du Royaume de Belgique en Pologne, assistée par Madame Joanna Harazim, épouse de l'Ambassadeur de Pologne en Belgique.
Les numéros gagnants sont annoncés
par Monsieur K. Turowski.

/
Le « Bal Polonais 2016 » est ouvert par
SAR la Princesse Léa de Belgique et SE Monsieur Artur Harazim, Ambassadeur de Pologne en Belgique.

/
SE Madame Colette Taquet, Ambassadeur du Royaume de Belgique en Pologne, et Monsieur Andrzej Szteliga, Représentant de la voïvodie de Silésie à Bruxelles.
/
Le Colonel Artur Krawczyk, attaché de la Défence à l'Ambassade de Pologne à La Haye, et son épouse.
/
Madame Dominika Szulc, Directrice de l’Office du Tourisme Polonais en Belgique et co-organisatrice du Bal, partage le gâteau aux couleurs de son bureau de tourisme.
/
SE Madame Colette Taquet, Ambassadeur du Royaume de Belgique en Pologne,
prend congé de son homologue SE Monsieur Artur Harazim, Ambassadeur de Pologne en Belgique,
sous l'œil de Monsieur André Pakulski,
Président de la Fundacja Polonia International et
Administrateur de la Chambre de Commerce BEPOLUX.

/
Lors d'une cérémonie dans les salons de l'Ambassade de Pologne, SE Monsieur Artur Harazim,
Ambassadeur de Pologne en Belgique,
remet à SAR la Princesse Léa de Belgique
la donation du « Bal Polonais 2016 »
au Fonds d’Entraide Prince et Princesse Alexandre de Belgique.

/
SE Monsieur Artur Harazim,
Ambassadeur de Pologne en Belgique, profite de l'occaion de la
remise de la donation du « Bal Polonais 2016 » à SAR la Princesse Léa de Belgique pour remercier M. André Pakulski, Président de la Fundacja Polonia International, pour l'aide dans la gestion financière du Bal par la FPI.
/
Photo-souvenir des partenaires et organisateurs du Bal Polonais entourant SAR la Princesse Léa de Belgique.
/
puce

WKRÓTCE w Brukseli od 19 do 21 listopada 2015 !
Brussels Innova - Brussels Innova - Światowa Wystawa Wynalazczości, Badań i Nowych Technologii.


Bruksela jest jednym z najważniejszych ośrodków na świecie, gdzie co roku wynalazcy wszystkich krajów prezentują swoje wynalazki czasem komiczne lub zabawne, "oczywiste" lub rewolucyjne.

Ta międzynarodowa wystawa odbędzie się w Brukselskim Centrum Targowym w Heysel, hala 10, w godzinach pomięzy 10:00 a 18:00 od czwartku 19 do soboty 21 listopada 2015 r.

W tym roku, Fundacja została proszona, aby weszła w skład Jury.

Toteż, nasza Fundacja deleguje pięć osób do wzięcia udziału w ocenie zaprezentowanych wynalazków oraz nadania nagród.

Nasza Fundacja wspiera wysiłek wynalazczy oraz pozytywną kreatywność.
puce

Obchody 59ej rocznicy katastrofy górniczej w Marcinelle
Marcinelle (Charleroi - Belgia) - 8 sierpnia 2015 r.

W sobotę 8 sierpnia 2015, została upamiętniona katastrofa w kopalni Bois du Cazier w Marcinelle
(Charleroi - Belgia).

Ta tragedia, która odbyła się 08 sierpnia 1956 była największą katastrofą górniczą i przemysłową w Belgii a z 274 mężczyzn pracujących w kopalni, poczyniła 262 ofiar, w tym 137 Włochów, 94 Belgów, 8 Polaków, 6 Greków, 5 Niemców, 3 Węgrów, 3 Algierczyków, 2 Francuzów, 1 Anglika, 1 Holendra, 1 Rosjana i 1 Ukraińca.

Z strony polskich górników, stwierdzono z ubolewaniem śmierć :
Henrik BIEDOŃSKI,
Józef CHMIELA,
Stefan GAWROŃSKI,
Felix KĘSKA,
Rudolf POHL
Władysław STANlSŁAWSZYN,
Sergiusz USOWICZ,
Grzegorz WĄSIK.

Gmina Marcinelle oraz wielu belgijskich i zagranicznych stowarzyszeń górników oddało hołd ofiarom.

Ambasador Włoch oraz Przedstawiciel Ambasady RP złożyli wieńce kwiatów pod pomnikami poświęconymi ofiarom.

Jak co roku, Fundacja Polonia International była reprezentowana przez Przewodniczącego Rady, za pamięć pracownikom, którzy stracili życie w tych dramatycznych okolicznościach.

( Kliknij na obrazek )
puce

Polacy obozu napoleońskiego pod Waterloo, a następnie w Etterbeek-Bruksela
Bruksela - 21 czerwca 2015 r.

( Kliknij na obrazek )

Na prośbę jednego ze swoich partnerów w Polsce, Fundacja Polonia International otoczyła swą opieką przybycie polskich rekonstruktorów historycznych na bitwę pod Waterloo.
Są to członkowie kilku stowarzyszeń rekonstruktorów historycznych a wśród nich kilka parlamentarzystów, muzealnych kustoszy i wyższych urzędników z polskich ministerstw, pod komendą płk Waldemara Zubeka.

Toteż w ramach rekonstrukcji bitwy pod Waterloo, oprócz polskich ułanów, pułk 140 Polaków w mundurach z okresu Księstwa Warszawskiego (obóz napoleoński) mógł postawić swój namioty we francuskim obozie i toczyć walkę pod francuskim głównym dowództwem w piątek 19 i sobotę 20 czerwca 2015.

Następnego dnia, oddział Polskiego Pułku (około 65 osób z markietankami), w mundurach z okresu napoleońskiego, udał się do Brukseli ze swoją armatą do wykonywania parady na ulicach gminy Etterbeek. Polski oddział był pod dowództwem pułkownika Waldemara Zubeka (lingwista-tłumacz) z udziałem kapitana Artylerii Wojciecha Borkowskiego (Doktor Archeologii, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie) oraz chorąży-ułanów Dariusz Nawrot (Dr Hab. nauk historycznych, profesor historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).

Pod Ratuszem, Frank Van Bockstal Radny reprezentujący Burmistrza Vincent De Wolf wraz z Radnymi Aziz Es i Jean Laurent oraz Radcę Bernard de Marcken de Merken witał oddział Polskiego Pułku. Pułkownik Waldemar Zubek oddaje polsko-napoleońskie saluty wojskowe władzom Gminny Etterbeek i składa list przyjaźni i braterstwa pomiędzy Polską a Belgią.

Przed kontynuowaniem parady w rytmie bębnów w stronę Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości, aby złożyć wizytę na której im tak zależało, cała delegacja została zaproszona przez reprezentanta władzy gminnej Frank’a Van Bockstal’a do ratusza na piękne przyjęcie podczas którego częstowano wino przyjaźni.

Fundacja Polonia International składa swoje podziękowania Kolegium burmistrza i radnych oraz Administracji i Policji gminy Etterbeek za życzliwą pomoc w realizacji tego wspaniałego wydarzenia przyjaźni belgijsko-polskiej, w ramach Unii Europejskiej.

puce
Wizyta w Brukseli, w polskiej szkole "Polskie Centrum Kształcenia w Brukseli - Im-Jana Pawła II"
Bruksela - 09 maja 2015

( Kliknij na obrazek )
Fundacja Polonia International reprezentowana przez Panią Jacqueline Jaspard, Członka Rady, oraz Pana André Pakulskiego, Przewodniczącego złożyła kurtuazyjną wizytę w sobotę, 9 maja 2015 roku w Polskim Centrum Kształcenia w Brukseli (po francusku : „Centre d'Enseignement Polonais - St. Jean-Paul II (ASBL)”).

W tej podstawowej i gimnazjalnej szkole, lekcje są podane w środy po południu i soboty rano.

Pierwszaki i gimnazjaliści którzy tam uczą się konkretnych dziedzin odnoszące się do Polski, w uzupełnieniu do programu szkolnego otrzymany w szkołach belgijskich, będą mogli kontynuować szkolnictwo lub wyższe studia w Polsce.
(Istnieją także inne takie szkoły w Brukseli i Antwerpii. Razem kształcą kilka tysięcy młodych Polaków mieszkających w Belgii.)

Doskonałe wyniki polskiej szkoły "Polskie Centrum Kształcenia" - prowadzonej przez Teresę Arszagi vel Harszagi, jakość jej nauczania oraz braterska gościnność Liceum Króla Baudouina
(oryginalna francuska nazwa „Collège Roi Baudouin „) naprawdę są godne podkreślenia.
puce

Obchód 100ej rocznicy Ludobójstwa Ormian
Bruksela - 24 kwietnia 2015 r.

W dniu 24 kwietnia 2015 r., wspólnota ormiańska upamiętniła 100ą rocznicę ludobójstwa dokonanego na Ormianach przez Turków, które rozpoczęły się w kwietniu 1915.

Przedstawiciele wielu organizacji ze środowisk ormiańskich w Belgii spotkało się w Brukseli.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą celebrowanej przez ks Zadik’a Avedikian’a w Ormiańskim Apostolskim Kościele Marii Magdaleny w Ixelles.
Dalszy ciąg uroczystości miało miejsce na placu Henri Michaux w Ixelles pod pomnikiem poświęconym pomordowanym Ormianom w 1915 roku, jako uroczystość akademicka.

Można było zaobserwować wielu osobistości politycznych, akademickich oraz belgijskich i międzynarodowych stowarzyszeń wsłuchanych w wypowiedziach J.E. Tatoul’a Markarian’a, Ambasadora Republiki Ormiańskiej w Belgii, a także w wypowiedziach pana Christian’a Vrouyr’a, przewodniczącego Komitetu Ormiańskiego w Belgii.
Następnie, kilka tysięcy osób pochodzenia ormiańskiego wraz z sympatykami rozpoczęło długi pokojowego pochód przez Brukseli, aby apelować by ta masakra ponad półtora miliona Ormian została ostatecznie uznane na arenie międzynarodowej jako ludobójstwo. Manifestacja ta zakończyła się u wrót Parlamentu Europejskiego.
( Kliknij na obrazek ) Fundacja Polonia International, która ma w swoich założeniach także czuwanie i działanie w kierunku prawdy historycznej, była reprezentowana i brała udział w całym pamiątkowym dniu.
puce

Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Oberlangen, w Niemczech.
Oberlange (DE) - 12 kwietnia 2015

Dzień 12 kwietnia 2015 r. w 70ą rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oberlangen, w 1945 roku, przez oddział Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej generała Maczka, był przedmiotem pamiątkowej uroczystości zorganizowana przez Stowarzyszenie Kobiet Żołnierzy z AK i byłych jeńców wojennych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej, a także władze gminy Oberlangen.

Przypominamy, iż obóz koncentracyjny Oberlangen był początkowo stworzony dla niemieckich "dysydentów" nazizmu, a następnie przeznaczone do polskich kobiet i dziewcząt, żołnierzy Armii Krajowej "AK", która walczyła w Polsce podczas Drugiej Wojny Światowej.

Te partyzantki były pierwsze uznane jako kobiety żołnierze jeńcami wojennymi w historii.

Muzeum, w którym są wystawione zdjęcia i wyświetlone filmy z tej epoki, został wzniesiony w pobliżu miejsca obozu.

Muzeum, w którym są wystawione zdjęcia i wyświetlone filmy z tej epoki, został wzniesiony w pobliżu miejsca obozu.

Wzruszająca ceremonia hołdu miała miejsce przed stelą wzniesioną u krawędzi samego obozu, który został zrównany do ziemi i stał się dziś gospodarstwem rolnym.

Obchody kontynuowano z sesją akademicką w ratuszu Oberlangen. Kilka jeszcze żyjących byłych polskich więźniarek mały możność przemówić do publiczności.

Fundacja Polonia International mając w swojej delegacji Pani Maryla Rondomańska, była więźniarka obozu, członkiem Rady FPI, André Pakulski, przewodniczący FPI, syn zmarłej Barbara Eichelkraut byłej więźniak obozu oraz pani Jacqueline Jaspard członkiem Rady FPI, wziąła udział w obchodach.

Delegacja Fundacji złożyła hołd pamięci bohaterkom ruchu oporu i więźniarkom tego obozu, które od nas odeszły, ze szczególną intencją dla kilku swoich członków, w których Barbara Eichelkraut-Pakulskiej, Pani Janina Pierre-Skrzyńska, i inne.

puce
WRITING OR TRANSLATION IN PROGRESSIIIIIIIII-IIIIIIII W TOKU PISANIA LUB TŁUMACZENIAIIIIIIIII-IIIIIIII RÉDACTION OU TRADUCTION EN COURS


Rencontre avec le président de la République de Pologne à Bruxelles
Bruxelles - 21 mars 2015

Lors de sa récente visite en Belgique, le 21 mars 2015, le président de la République de Pologne, M. Bronisław Komorowski, a tenu à rencontrer, dans les salons de l’Ambassade de Pologne à Bruxelles, la Communauté polonaise en Belgique.

Le président de Pologne a saisi cette occasion pour remettre les distinctions honorifiques à des personnalités résidents en Belgique qui se sont démarqués par un investissement particulier dans leur travail et leur engagement pour aider ou mettre à l’honneur la Pologne et les Polonais.

Ainsi, la Fundacja Polonia International est heureuse de féliciter chaleureusement les quatre membres de son Conseil qui ont ainsi été décorés par le président de Pologne en personne. Nous saluons : Dr Maryla Rondomańska, Monsieur Franciszek Gałązka, le Dr Janusz Stelmaszyk et Madame Halina Jakubowska.

Le président Bronisław Komorowski a commencé les cérémonies d'attribution des décorations en décernant la croix "Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości" "Croix avec Epées de l'Ordre de la Croix de l'Indépendance" à Madame dr Maria Rondomańska.
L'/"Ordre de la Croix de l'Indépendance" est très rarement octroyée.

Ci-à-côté, la Croix de Commandeur avec Etoile de l'Ordre du Mérite ainsi que le brevet décerné par le président de Pologne à notre membre du Conseil Franciszek Gałązka.

Le président Bronisław Komorowski a décerné la médaille d'Or de l'Ordre du Mérite à notre Vice-Président le dr Janusz Stelmaszyk, chirurgien orthopédiste, ainsi qu'à la sculpteuse de grande renommée Madame Halina Jakubowska, membre de notre Conseil.

Le Dr Maria Rondomańska -sous le regard de sa fille Ewa Niklewicz (à l'arrière-plan) et de Taddhée-N Pakulski (à l'extrême droite)- en conversation avec le Président Komorowski et le journaliste Jurek Kuczkiewicz.
Le Dr Janusz Stelmaszyk, son épouse Arletta et Michel Komorowski, homme d'affaire et cousin du Président Bronisław Komorowski.
/
Le Dr Zofia Kułakowska, neuro-pédiatre (veuve de Jan Kułakowski), le Dr Janusz Stelmaszyk et André Pakulski, Président du Conseil de la FPI
/
Monsieur Franciszek Gałązka et Madame Jolanta Ratajczak qui dirige la chorale d'Anvers.
/
//
Madame Halina Jakubowska et son époux
entourés d'amis.
/
//
Taddhée-Nicolas Pakulski, étudiant, notre Membre du Conseil Madame Jacqueline Jaspard (Commandeur de l'Ordre du Mérite) et SE Monsieur Marek Prawda, Ambassadeur et Représentant Permanent de la Pologne auprès de l'UE.
puce
Polska misja gospodarcza w Brukseli
Bruksela - 03 grudnia 2014

Nasza Fundacja została proszona o pomoc w promowaniu spotkania biznesowego zorganizowanego wspólnie przez Przedstawicielstwo Województwa Mazowieckiego przy UE oraz przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej w Brukseli.
 
//© Copyright by WPHI Bruksela
 
Liczna delegacja z sektoru produkcji mebli drewnianych oraz metalowych udała się 3 grudnia 2014 z Mazowsza do Brukseli na spotkania B2B.
Ta misja gospodarcza przedstawiła ciekawą gamę mebli standaryzowanych, na wymiar, luksusowych z inkrustacjami lub metalowych, przeznaczone do biur, gastronomii, ogrodów, domów i wspólnot. Niektóre z tych mebli są również realizowane w podwykonawstwie dla największych światowych koncernów.
 
//© Copyright by WPHI Bruksela
//© Copyright by WPHI Bruksela
 
Poprzez sieć swoich kontaktów, znajomość rynku i swojego know-how organizacyjnego, Fundacja umożliwiła rozmowy face-to-face belgijskim handlowcom mebli (hurtownie i sklepy), architektom, przedsiębiorcom, dekoratorom, jak i osobom z poważnymi remontami swoich domów z polskimi przemysłowcami w salonach Wydziału Gospodarczego Ambasady Polskiej.
puce

Obchody 70-lecia udziału polskich żołnierzy w wyzwoleniu Belgii na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel (BE)
Lommel (Limburgia - Belgia) - 28 września 2014 r.

Od początku lat dziewięćdziesiątych ta ceremonia jest organizowane wspólnie przez Ambasadę RP, Miasto Lommel oraz Związek Polaków w Belgii - Koło Limburgia.
repr Roi+Amb+Mayor Wśród obecnych byli Pan Peter Vanvelthoven, Burmistrz Miasta Lommel, JE Pan Artur Harazim, Ambasador RP przy Królestwie Belgii, Przedstawiciele i Doradcy wojskowych krajów Alianckich i innych zaprzyjaźnionych krajów, Belgijscy oraz Polscy weterani, belgijskie wojskowe i cywilne organizacje, organizacje i szkoły polonijne, a także belgijscy harcerzy.

Jako że to ważny jubileusz, Król Belgów był reprezentowany przez swego Radcę Polowego Generała Steyaert’a a Władze Polskie delegowały Pana Macieja Jankowskiego, wiceminister obrony oraz Panią Bożena Żelazowska, Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Strona oficjalna uroczystości była wzmocniona przez świadczenie Orkiestry Honorowej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
CompaniaHonorSalwa
Z drugiej strony, drużyna Saint-Philippe Néri (MSPN) z jednostki Notre-Dame de la Cambre w Brukseli pracowała w przygotowaniu cmentarza oraz w ustawieniu trybuny i krzeseł.
nettoychaises
Wilczki zapewnili dystrybucję broszur powierzone przez Ambassadę. Podczas ceremonii wilczki wraz z ich szefami podali ogień na wskrzeszenie płomienia pamięci.
flammeallumage
Ponadto asystowali oficjalnym osobistościom przy złożeniu wieńców.
Natofleurs organifleurs ROI

( Kliknij na obrazek )
puce

FPI w roli Public Relations podczas Belgijskiego Święta Narodowego
Bruksela - 21 lipca 2014 r.

Jako organizacja uznana przez władze rządowe, Fundacja Polonia International otrzymuje kwotę zaproszeń na imprezy o charakterze oficjalnym i prestiżowym, jak, w Belgii, zaproszenie na defiladę 21 lipca - - dzień Belgijskiego Święta Narodowego.

chevauxRoi-tribune

Fundacja Polonia International posługuje się tymi zaproszeniami, aby pozwolić swoim partnerom, a szczególnie osobowościom z innych krajów, lepiej poznać walory goszczącego kraju.

siegeFPI

W tym roku, nakładają się kilka rocznic dotyczące Polski na arenie międzynarodowej.

(25 rocznica wyzwolenia jarzma komunistycznego i rosyjskiego / 15 rocznica przystąpienia do NATO / 10 rocznica "odnalezień” z Europą przez jej integracji do UE.)
Toteż, Fundacja Polonia International korzystając z tej okazji, zaprosiła, ze szczególną intencją, polskich przedstawicieli organizacji państwowych i regionalnych.

AMP+OchmanSalutOchman

Ponadto, syn jednego z członków z Zarządu, młody student, który odbył staże para-komandosa, został, wybrany, aby defilować, przed Królem Filipem, władzami Belgii, Ambasadorami na misji w Belgii i publicznością. Para+défilé
( Kliknij na obrazek )
puce

XVII Conférence Mondiale Économique de la Polonia
Varsovie & Lublin, 14-17 juin 2014

Lublin-B2B W dniach 14-17 czerwca 2014 roku w Warszawie i Lublinie miała miejsce Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii, zorganizowana przez Fundację Polonia pod przewodnictwem Prezesa Zbigniewa Lutgiera Olszewskiego.

Podobnie, jak w poprzednich latach, tegoroczna, już XVII edycja, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem polonii reprezentującej głównie przedsiębiorstwa oraz środowiska naukowe i kulturalne z niemal całego świata.

Celem konferencji jest nawiązanie nowych oraz podtrzymanie już zawartych kontaktów pomiędzy przedstawicielami środowisk polonijnych z krajowymi, wymiana innowacyjno-naukowa oraz nawiązanie do współpracy i inwestycji.

Jednym z akcentów XVII Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii 2014, była promocja Regionu Lubelskiego. W tym celu, w dniach 15-17 czerwca, uczestnicy Konferencji udali się do Lublina, stolicy regionu, gdzie odbyła się jej dalsza i szczególna część. Przedstawiciele dużych, średnich i małych przedsiębiorstw oraz władze regionu lubelskiego skorzystały z możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń, prowadzących do nawiązania współpracy z potencjalnymi partnerami ze środowisk polonijnych.

groupe-B2B
exBE-B2B Od kilku lat region lubelski, jeden z najbardziej dynamicznych w Polsce, charakteryzuje się znacznym rozwojem gospodarczym, urbanistycznym i naukowym. Region i miasto oferują znaczne możliwości inwestycyjne, zarówno w sektorze urbanistyki, infrastruktury jak i w sektorze naukowym, turystycznym czy przemysłowo-rolniczym.

Tradycyjnie, FPI oferowała z Brukseli swoją logistyczną pomoc kolegom z Polski.
Z innej strony, na prośbę belgijskiej firmy mebli ogrodowych, wyposażeń fitness oraz urządzeń placu zabaw głównie dla dzieci, FPI pomogła, na Targach lubelskich, do nawiązania kontaktu B2B z przedsiębiorstwami / fabrykami z sektoru wyrobów drewnianych i metalowych.
( Kliknij na obrazek )
puce
Hołd dla Nelson Rolihlahla Mandela (18 V 1918 - 5 XII 2013)
Ambasada Republiki Południowej Afryki w Brukseli (BE) - 09 grudnia 2013


Ogłoszenie śmierci Nelsona Mandeli, byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla, którego,od wielu miesięcy, znany był słaby stan zdrowia, sprawił wielki smutek wśród członków Fundacji Polonia International.

FPI rozpoznaje w nim człowieka i postać o wyjątkowym pokroju, który poświęcił się ciałem i duszą do wyzwolenia narodu czarnoskórych w swoim kraju i do przywrócenia go do swoich praw.

Pomimo wielu lat spędzonych niesprawiedliwie w więzieniu, to z godnością, mądrością i niezachwianą determinacją potrafił rządzić swój kraj bez ducha mściwości oraz w trosce sprawiedliwości i równości wszystkich obywateli.

FPI, reprezentowana przez kilku członków, udała się do Ambasady Republiki Południowej Afryki w Brukseli by podpisać księgę kondolencyjną.










Do podpisu podeszli (od góry do dołu) :

- Pan André PAKULSKI, przewodniczący

- Pani Profesor Zofia WISŁOCKA, wiceprzewodnicząca FPI, dyrygent orkiestry, prezeska Międzynarodowego Stowarzyszenia «Femmes Maestros»

(na pierwszym planie : siedzący)
- Pan Franciszek GAŁĄZKA, Członek Rady
(na dalszym planie, od lewej do prawej)
- Pani Jacqueline JASPARD, Członek Rady, skarbnik FPI
- Pani Dr Maryla RONDOMAŃSKA, Członek Rady, lekarz anestezjolog
puce

Uroczystość - z udziałem belgijskich zuchów - ku czci żołnierzy polskich poległych za wolność Belgii.
Lommel (Limburgia - Belgia) - 20 X 2013

Tego roku, w 69 rocznicę wyzwolenia Belgii, uoczystość ku czci żołnierzy polskich poległych za wolność Belgii, został zorganizowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Belgii, miasto Lommel i Okręg Limburgia Związku Polaków w Belgii.

Hołd odbył się w obecności J.E. Pana Artura Harazima, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Belgii, Pana Peter Vanvelthoven Burmistrza miasta Lommel a także przedstawicieli i radców wojskowych Państw Alianckich i wielu przyjacielskich krajów, Belgijskich i Polskich Weteranów, Belgijskich wojskowych i cywilnych organizacji, organizacji polonijnych i polskiej szkoły oraz belgijskich harcerzy.
discours
travail Tradycyjnie, Fundacja Polonia International uczestniczy w utrzymaniu Polskiego Wojskowego Cmentarza w Lommel, w którym spoczywa wiele polskich żołnierzy poległych na polu chwały za wyzwolenie Belgii podczas Drugiej Wojny Światowej 1939-1945.
W tym roku do przygotowania ceremonii hołdu dla polskich żołnierzy i celem pomocy zespołowi z miasta Lommel, zespołowi Związku Polaków Okręg Limburgia oraz Wydziałowi Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacja Polonia International prosiła, po raz pierwszy, o współpracę drużyny zuchów z Saint Philippe Néri (jednostka La Cambre w Brukseli-Ixelles). Loups+Cibulla
Louveteaux-Lommel
( Kliknij na obrazek )
puce
WRITING OR TRANSLATION IN PROGRESSIIIIIIIII-IIIIIIII W TOKU PISANIA LUB TŁUMACZENIAIIIIIIIII-IIIIIIII RÉDACTION OU TRADUCTION EN COURS



La Région flamande plante l’arbre de l’amitié en reconnaissance et à la mémoire du Général Stanisław Maczek
Varsovie, 26 juin 2013

La Région flamande plante l’arbre de l’amitié en reconnaissance et à la mémoire du Général Stanisław Maczek.

La Fundacja Polonia International représentée par le Prince Stanislas Czetwertynski (à gauche), administrateur, et Monsieur André Pakulski (à droite), président, a été invitée, par l’Ambassade de Belgique à Varsovie, d’assister à la cérémonie de commémoration de la libération de la Région flamande de Belgique par la Première Division Blindée Polonaise commandée par le Général Stanisław Maczek en 1944.

Ce souvenir de gratitude fut précédé par le dépôt d’une couronne de fleurs au Monument au Soldat Inconnu, à la place Piłsudski de Varsovie par Jo Vandeurzen, Ministre au Gouvernement de la Région flamande.
Après les discours relevant les mérites de l’Armée polonaise libératrice de la Flandre, Jo Vandeurzen, Ministre au Gouvernement de la Région flamande, Madame Hanna Gronkiewicz-Waltz, Présidente (Bourgmestre) de Varsovie, Monsieur Koen Haverbeke, Représentant de la Communauté et de la Région flamande en Pologne ainsi que le vétéran, le major Janusz Gołuchowski, découvrirent conjointement la plaque commémorative fixée au pied du chêne fraîchement planté par la Région flamande dans le parc Saski, à proximité du Monument au Soldat Inconnu et symbolisant ainsi la force, la reconnaissance et l’amitié.
Cette cérémonie était rehaussée par la présence de S.E. Monsieur Raoul Delcorde, Ambassadeur du Royaume de Belgique en Pologne, de représentants des Anciens Combattants polonais et de représentants de nombreuses associations.
Les personnalités officielles et associatives furent ensuite invitées par S.E. Monsieur Raoul Delcorde, Ambassadeur du Royaume de Belgique en Pologne à une réception donnée en son Ambassade.
Boom=Maczek=W-wa
( Kliknij na obrazek )
Rappelons que de nombreux soldats et surtout officiers de cette armée de libération polonaise étant mis à l’index par le système communiste implanté en Pologne par les soviétiques, n’ont pu rentrer dans leur patrie à la fin des hostilités. Ce fut le cas pour le père du président de la Fundacja Polonia International, le Major de réserve Janusz Pakulski, qui en tant qu’officier d’artillerie dans la Première Division Blindée polonaise du Général Maczek, avait aussi participé à toute la campagne de libération du nord de la Belgique.
puce

XVI Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii
Warszawa i Płock, 22-24 czerwca 2013 r.

Od 22 do 24 czerwca w Warszawie i Płocku odbyła się XVI edycja Konferencji Gospodarczej Świata organizowanej przez Fundację Polonia we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W tym roku konferencja została zainaugurowana przez honorowego patrona konferencji, wicepremiera i ministra gospodarki - Pana Janusza Piechocińskiego.

Około 300 osób, w tym liderzy biznesu polonijnego z 31 krajów z całego świata oraz przedstawicieli Administracji i polskich samorządów lokalnych, przedstawicieli izb handlowych, liderów przedsiębiorstw publicznych i prywatnych, szefowie instytucji finansowych, środowiska, a także przedstawiciele świata nauki, kultury oraz misji dyplomatycznych wziąły udział w konferencji.
Tematem i hasłem było "Partnerstwo dla sukcesu".

piechocinski

olszewski

Celem konferencji było przedstawienie uczestnikom informacji na temat obecnej i przewidywanej sytuacji gospodarczej w kraju, wskazanie możliwości współpracy w dziedzinie produkcji, usług, handlu i inwestycji oraz stworzenie warunków do spotkania wielu uczestników z wszystkich kontynentów z przedstawicieli rządowych, regionalnych i lokalnych władz a także wykonawców z Polski.

Udział Polskich i Polonijnych przedsiębiorców w Konferencji była wskazała potrzebę kontynuowania tej formy kontaktów bezpośrednich, w szczególności w kontekście oświadczenia wicepremiera Janusza Piechocińskiego, który powiedział pod koniec porządku obrad pierwszego dnia: "Jesteście ambasadorami polskich spraw. Liczymy na Państwa zaangażowanie w polską gospodarkę".

Na tej konferencji, André Pakulski, przewodniczący Fundacji Polonia International, przedstawił prezentację na temat sytuacji Polaków, którzy się osiedlili w Belgii.


Na podstawie badań przeprowadzonych przez Fundację Polonia International, jej przewodniczący André Pakulski wyjaśnił - za pomocą wykresów i statystyk - jak funkcjonują i jakie są warstwy w ostatnich napływach polskich imigrantów do Belgii.

Następnie Pan Pakulski zaproponował krótki film - również realizowany przez FPI - przedstawiający przekrój rzeczywistości "na co dzień" społeczeństwa polskiego w Belgii, a też w niektórych z jej organizacji.

Polonia-BE-2013
puce
Brussels Innova - The World Exhibition on Inventions, Research and New Technologies
Bruksela - 15-17 XI 2012
Bruksela jest jednym z główych w świecie corocznych targów wynalazców.

Zwane, w latach 50. ubiegłego wieku targami wynalazców «Eureka», a aktualnie «Brussels Innova» targi te goszczą wynalazców ze wszystkich stron świata, którzy mają tam sposobność prezentowania swoje wynalazki czasem śmieszne, dziwne, «ewidentne» lub rewolucyjne.

Polska jest oczywiście obecna ze swoimi wieloma doświadczonymi inżynierami cywilnymi czy wojskowymi, naukowcami oraz młodymi geniuszami, którzy wystawiają swoje ambitne patenty.

Często wygrywają oni bardzo pożądane złote medale i inne nagrody honorowe.

Nasza Fundacja wspiera wysiłek wynalazczy oraz pozytywną kreatywność.
puce
WRITING OR TRANSLATION IN PROGRESSIIIIIIIII-IIIIIIII W TOKU PISANIA LUB TŁUMACZENIAIIIIIIIII-IIIIIIII RÉDACTION OU TRADUCTION EN COURS




Commémoration du 70ème anniversaire du massacre/génocide à Katyń (Smoleńsk-RU)

10 avril 2010

Le 10 avril 2010, une délégation de la Fundacja Polonia International s’est rendue à Katyń (près de Smoleńsk - Russie) pour la commémoration du 70ème anniversaire du massacre/génocide de dizaines de milliers d’officiers, ainsi que de cadres administratifs polonais exécutés au printemps 1940 par le NKVD soviétique. Pour rappel, à cette époque l’Armée rouge (soviétique - russe) était alliée de l’armée nazie (allemande) selon le plan de partage de l’Europe Centrale et de l’Est entre le Reich allemand et l’Union Soviétique (Russie) par le traité Molotov/von Ribbentrop.
Le Mémorial Katyń est un cimetière où reposent principalement les victimes du stalinisme. Une partie de ce cimetière est constituée des fosses communes où furent jetés des milliers d’officiers, ainsi que des cadres administratifs polonais après avoir été exécutés quelques mois après leur captivité, début 1940, par les soldats soviétiques. memorial
cimetiere Entrée de la partie du Mémorial de Katyń où fut découvert, en 1943, un des charniers des officiers polonais exécutés par le NKVD soviétique. C’est le lieu référence de plusieurs autres lieux d’extermination de l’intelligentia polonaise par l’armée soviétique. Tous les lieux d'extermination ne sont, à l’heure actuelle, pas encore connus.
La délégation de la FPI, composée de six personnes de Bruxelles et deux de Pologne (sur la photo : le président André Pakulski et son fils Taddhée-Nicolas) arrive à neuf heures du matin pour prendre place au cimetière, avant l’arrivée du Président de la République de Pologne M./Kacziński et de la délégation officielle polonaise. FPI-drapeau
Mjr-Rondomanski
InterviewRondomanska
  En face de la plaque commémorative de son père, le dr/Major Stanisław Rondomański, assassiné sur le site de Katyń, sa fille, le dr/Maryla Rondomanska, membre de la Fundacja Polonia International, est interviewée par une des télévisions polonaises présente sur le site.
Au cours de l’interview, le cameraman est averti par téléphone portable qu’il y a un accident avec l’avion présidentiel.

Il y aurait des victimes ….
victimes
PlacesLibres Les délégations polonaises et internationales, composées des «/Familles Katyń/», des associations d’anciens combattants et autres associations amies telles que notre Fondation, encore partiellement informées de l’accident, prennent place aux endroits protocolairement désignés et attendent toujours l’arrivée du Président pour la cérémonie.
Les chaises restent vides. PlacesLibres2
infos Les contacts téléphoniques se multiplient avec l’aéroport de Smoleńsk et l’information dramatique se précise.

Le prêtre annonce que l’accident de l’avion du Président et de la délégation officielle n’a laissé aucun survivant.
Il invite l’assemblée au recueillement et à la prière, dédiée tant aux victimes du génocide qu’à celles de l’accident.
PasDeSurvivantsOnSaitCivilsEtMilitairesKatynDrapeauKatyn=12=FossesCommunes
Un livre de condoléances est ouvert à l'hotel où devaient séjourner le Président Lech Kaczyński et la délégation officielle polonaise.
Parmi les fleurs, les cartons de table de personnes décédées bien connues de la Fundacja Polonia International.
Smolensk-Hotel-AMPCartonsSmolensk-Hotel-Rondom
puce
WRITING OR TRANSLATION IN PROGRESSIIIIIIIII-IIIIIIII W TOKU PISANIA LUB TŁUMACZENIAIIIIIIIII-IIIIIIII RÉDACTION OU TRADUCTION EN COURS

Commémoration du génocide arménien
11 avril 2009

La Fundacja Polonia International, conformément à ses statuts, concentre une partie de ses actions sur des priorités qu’elle estime essentielles, telles que les droits fondamentaux des êtres humains et des peuples, ainsi que la vérité historique qui s’y rattache.

Le génocide arménien, ainsi que le malheur et les souffrances qu’il a occasionnés, font l’objet d’une attention particulière de la Fondation, d’autant plus qu’aujourd’hui, ce génocide n’est toujours pas reconnu universellement et fait l’objet d’omission ou de tentative de négationnisme.
La Fundacja Polonia International est par ailleurs sensible au caractère non violent de la revendication arménienne à la reconnaissance de ce génocide. Le président de la Fundacja a assisté le 24 avril 2008 à la cérémonie annuelle de commémoration en l’église arménienne et devant le mémorial arménien à Bruxelles.

Par sa présence, la Fundacja Polonia International montre son soutien à la proclamation de la vérité historique.
puce
Belgian Days à Varsovie
Dimanche 16 novembre 2008

La Fundacja Polonia International a co-organisé et co-patroné les BELGIAN DAYS avec l'Ambassade de Belgique à Varsovie ainsi que la Représentation à Varsovie du CGRI (Commissariat Général aux Relations Internationales) et le Belgian Business Club de Varsovie.

Ces festivités belges à Varsovie, axées autour de la fête de la dynastie, se clôturèrent par un splendide récital de piano uniquement d’œuvres de compositeurs belges, donné par la pianiste belge d'origine polonaise, Elżbieta Dedek, professeur au Conservatoire de Verviers (BE).

La soirée était rehaussée de la présence de S.E. Monsieur Jan Luyckx, Ambassadeur du Royaume de Belgique à Varsovie ainsi que de son épouse, de Monsieur Zénon Kowal, Représentant de la Région wallonne et Délégué de la Communauté française de Belgique, ainsi que de Monsieur Nicolas Nève de Mévergnies, Représentant de la Région Bruxelles-Capitale.

Parmi les personnalités présentes, on pouvait aussi reconnaître, outre Monsieur André Michel Pakulski, Président de la Fundacja Polonia International et son épouse, Monsieur Zbigniew Lutgier Olszewski, Président de la Section Polonaise de la Fundacja Polonia International, Monsieur Julian  Bojmart, Président honoraire de la Fundacja Polonia International, le Prince Stanisław Czetwertynski ainsi que de la Princesse.

Grande dame de l'art musical et surtout pianistique, Elżbieta Dedek a invité son jeune élève Taddhée-Nicolas Pakulski (14 ans) à jouer une composition d'Henri Pousseur (toujours dans le répertoire des compositeurs belges)...
puis, à l'issue du concert, a encore aimablement offert le clavier au Dr Vincent Rouard, compositeur d'une des œuvres jouées précédemment, présent dans la salle, pour interpréter une autre de ses œuvres. (Il est à remarquer que Vincent Rouard, pianiste-concertiste et compositeur est aussi médecin … ou vice-versa).


(Sur la photo, de gauche à droite : Monsieur Zénon Kowal, Madame Luyckx, Prof. Elżbieta Dedek, Dr Vincent Rouard, Taddhée-Nicolas Pakulski, S.E. Monsieur Jan Luyckx).

puce
Open letter
September 17th 2008
puce

Homage paid to Professor Bronisław Geremek
July 17th 2008

Following the accidental death on July 13th 2008 of professor Bronisław Geremek, Polish Deputy to the European Parliament, la Fundacja Polonia International, represented by members of the Council and the Office : Dr Maryla Rondomańska (sitting), Countess Wilia Łóś, vice-president (right), Ms Jacqueline Jaspard (centre) and Mr André Pakulski, president (left), a signed the Condolence Book opend at the Polish Embassy in Brussels.

FPI wished to express their profound grief and deepest sympathy to the family and friends of the deceased, emphasizing the fact that the death of Bronisław Geremek is a great loss for Poland. He did always fight not only for the freedom of Poland during the communist period, and also took an active part in the construction of a positive image of Poland and the Poles throughout the world.

In Warsaw, on Monday, July 21st 2008, at the funeral of Professor Bronisław Geremek, Ms Krystyna Pochwalska, member of the Cuncil of Fundacja Polonia International and vice-president of the Représentation in Poland and Mr Julian Bojmart, honorary president of FPI, represented the Foundation at the church and at the "Powązki" cemetary of the capital town of Poland.

puce
Inter-Polonia Football Tournament in Belgium
June 24th 2008

The Belgian Representation of Fundacja Polonia International encourages inter-regional relations among Poles living in Belgium.

At the end of the tournament consisting of various matches (seniors, leagues, juniors and other categories) between the many clubs of Flanders, Walloon Region and Brussels-Capital town, the President of FPI, in the presence of Mr Wiesław Cieleń, President of the local club (FC Polonia-Bruksela) and great organiser of the tournament (hidden in the background of the picture on the right), gave the Cup to the captain of one of the deserving teams.

puce

Meeting European Commissioner Danuta Hübner
June 23th 2008

On the initiative of Mr Marek Orzechowski, Ms Danuta Hübner, European Commissioner for regional policies gave at the "Klub NOTES" a brilliant lecture, at the end of which she presented her book "Nasz kolor w Unii" (Our colour within the Union).

At this opportunity, the president of Fundacja Polonia International, André Pakulski, who has known the author personally for about 20 years, had the pleasure of receiving a signed copy of her book and was enabled to discuss some of the FPI's concerns with the European Commissioner.

puce

Polish National Day - May 3rd
May 4th 2008

The ceremony of wreath-laying and reviving the flame of the Unknown Sldier's Memorial is a symbolic and friendly tribute paid by Polish organisations and Poles in Belgium to show solidarity with Belgium and the Belgians in gratitude for their contribution in the fight for elementary rights of States, peoples and human beings.

This event, supported by Fundacja Polonia International ad gathering various organisations of Poles in Belgium, is since 1981, organised traditionally, mainly on the Polish National Day - May 3rd - by the President of the Polish Confederation in Belgium. In this connection, we must remind that during the Soviet influence (occupation), the commemorations of the Constitution of the 3rd of May 1791 (the very first European Constitution) was prohibited and replaced with another National Day on July 22nd (date of a communist movements manifesto written in Chełm on July 22nd 1944).

Since the retrieval of Russian forces which occupied Poland through 1993, the Polish Embassy joins the Polish Organisations for this ceremony.

On the pictures here-by, Mr Włodzimierz Dropiński, President of the Polish Confederation in Belgium revives the eternal flame and Embassador Sławomir Czarlewski signs the Visitors' Book of the Unknown Soldier's Memorial at the "Colonne du Congrès" in Brussels.

puce

Armenian Genocide Commemoration
April 24th 2008

Fundacja Polonia International, conformingly to its statutes, partly concentrates its actions on priorities considered as essential, such as fundamental rights of human beings and peoples, as well as related historical truth.

The Armenian Genocide, together with the tragedies and suffering it caused, is a particular concern of the Foundation's, all the more so since this genocide is still not universally recognised as such and is also subject to oblivion and attempted negationism.

In other respects, Fundacja Polonia International is sensitive to the non-violent character of the Armenian claim to the recongition of this genocide.

The President of the Fundacja took part in the annual Commemoration ceremony at the armenian Church and Armenian Memorial in Brussels. Through his presence, Fundacja Polonia International shows its active support to the proclamation of historical truth.
In other respects, Fundacja Polonia International is sensitive to the non-violent character of the Armenian claim to the recongition of this genocide.

The President of the Fundacja took part in the annual Commemoration ceremony at the armenian Church and Armenian Memorial in Brussels. Through his presence, Fundacja Polonia International shows its active support to the proclamation of historical truth.
puce
Patronage to a baroque music concert
April 19th 2008

Fundacja Polonia International offered their patronage to a concert organised by Ms Sophie Pomorski.
Marcin Bielawski – cello - and Elżbieta Dedek – organ - (Polish and Belgian artists) played at the St Agatha church in Brssels some works of J-S Bach, Vivaldi and Benedetto Marcello.

At the end of the concert, André Pakulski, President of Fundacja Polonia International, presented the book "Siła przyciągania - czyli polskie losy ("The power of attraction – or Polish fates") and its author Ms Elvira Kucharska, Minister-counsellor, Polish Consul-General in Brussels, enabling her to inscribe her books for her readers.

puce

Polish businessmen living in Belgium – Federation project
March 6th - June 24th 2008

Guests of the Polish Embassy in Brussels, about a hundred business men and contractors of Polish origin living in Belgium held meetings on March 6th and June 24th 2008, in order to look into possibilities and opportunities for creating a federation uniting them.

Following these two meetings, Fundacja Polonia International studied the subject together with the "Polish Engineers and Economists Association in Belgium" and presented the common result of their works consisting of technical solutions and a proposal for the finalisation of the project.
puce
WRITING OR TRANSLATION IN PROGRESSIIIIIIIII-IIIIIIII W TOKU PISANIA LUB TŁUMACZENIAIIIIIIIII-IIIIIIII RÉDACTION OU TRADUCTION EN COURS



Echange culturel et amical Belgique / Pologne (Region Bruxelles-Capitale / Voïévodie de Mazovie)

La Fundacja Polonia International organise un échange entre six jeunes musiciens belges (12 à 15 ans) et leurs équivalents polonais.

Le principe de ce projet est que ces jeunes Belges et Polonais animés par une même passion, la musique, puissent échanger leurs expériences et nouer des liens d’amitié. Cela permet aux jeunes Belges et Polonais de faire connaissance avec un autre apprentissage de la musique et, par la même occasion, avec les us et coutumes d’une autre ville et d’un autre pays.

Ils sont invités à suivre des master classes dans les conservatoires et académies et à assister des travaux d’orchestre. Par ailleurs ils ont également l’occasion de participer à la vie scolaire quotidienne de leurs hôtes, en assistant à quelques cours d’enseignement général dans leurs écoles «/civiles/».

Au cours du séjour, les musiciens en herbe se produisent en tournée de concerts et offrent un moment musical d’un excellent niveau à des associations officielles, culturelles et humanitaires locales.

FundacjaPolonia_Echange-BE-PL

puce
Echange culturel et amical Belgique / Pologne (Region Bruxelles-Capitale / Voïévodie de Mazovie)
April / Mei 2007

La Fundacja Polonia International organise un échange entre six jeunes musiciens belges (12 à 15 ans) et leurs équivalents polonais.

Le principe de ce projet est que ces jeunes Belges et Polonais animés par une même passion, la musique, puissent échanger leurs expériences et nouer des liens d’amitié. Cela permet aux jeunes Belges et Polonais de faire connaissance avec un autre apprentissage de la musique et, par la même occasion, avec les us et coutumes d’une autre ville et d’un autre pays.

Ils sont invités à suivre des master classes dans les conservatoires et académies et à assister des travaux d’orchestre. Par ailleurs ils ont également l’occasion de participer à la vie scolaire quotidienne de leurs hôtes, en assistant à quelques cours d’enseignement général dans leurs écoles «/civiles/».

Au cours du séjour, les musiciens en herbe se produisent en tournée de concerts et offrent un moment musical d’un excellent niveau à des associations officielles, culturelles et humanitaires locales.

FundacjaPolonia_Echange-BE-PL

puce
Aktualności
Musique : Fryderyk Chopin Nocturne en mi mineur Op.72 No. 1 (posthume) interprété par Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

W ramach swoich założeń, FUNDACJA POLONIA INTERNATIONAL pragnie sprzyjać lepszej wiedzy i zrozumieniu praw, wartości i godności dotyczących zarówno narodów, istoty ludzkiej, wszelkiej formy życia, kultur, przekonań, myśli oraz pamięci.

Poprzez wydanie, między innymi, dzieł historycznych, pamiętników, biografii, nowel, analiz i refleksji, poza przyjemnością zaproponowania miłej i budującej lektury, Fundacja Polonia International dąży do wzmocnienia poczucia solidarności czytelników z walką o dobrobyt, poszanowanie i sprawiedliwość.

puce

Dzieła

Książka Jana Kułakowskiego
Fundacja Polonia International wspiera wydanie książki Jana Kułakowskiego "Spotkania na Bagateli" opublikowanego przez RHETOS w Polsce w roku 2004, która też zostanie publikowana w języku francuskim przez wydawnictwo " Couleurs livre " w czerwcu 2015r.

FPI ma przyjemność przypomnieć, iż Jan Kułakowski, którego zaangażowanie czy to Europejskie, społeczne, czy dla Polski jest dobrze wszystkim znane, pomógł również FPI w realizacji projektów, szczególnie podczas pierwszej uroczystości poświęconej zbrodni/ludobójstwa w Katyniu, i która została zorganizowana w Brukseli dnia 17 września 1990r. przez członków naszej Fundacji.

Le livre de Janina Pierre-Skrzyńka

La Fundacja Polonia International a mis en page le livre «
/Les mémoires d'Inka/», et l'a préparé à la publication.Malheureusement, le partenaire qui s'était engagé à la coproduction a rompu sa parole dans la phase finale.
Ce livre attend toujours une opportunité plus favorable mais malheureusement ne sera plus que l’œuvre posthume de notre regrettée Membre du Conseil Madame Skrzyńska.

puce
Wydawnictwo
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

Le 10 avril
Katyń (près de Smoleńk) RU
+ Varsovie (PL)- (lieu exact à confirmer)
Journée de Commémoration du 1-er génocide de la 2-ème Guerre Mondiale (début 1940)
(en divers endroits, extermination planifiée, ordonnée, triée et systématique effectuée par les services soviétiques (russes) de quelques 25.000 officiers polonais prisonniers)
Depuis 2010 :
catastrophe à Smoleńk (RU) où périrent 96 membres des instances officiels (dont le Président de la République de Pologne - Lech Kaczyński) et associatifs polonais en vol vers le lieu des commémorations à Katyń.

Le 03 mai
Fête Nationale polonaise
en référence à la Constitution polonaise du 3 mai 1791
(Première Constitution en Europe.)

Le 21 juillet
Fête nationale belge (Belgische nationale feestdag, Belgischer Nationalfeiertag)
en référence au serment prêté, le 21 juillet 1831 par Léopold de Saxe-Cobourg, premier roi des Belges, de rester fidèle à la Constitution.

Le 01 août
Varsovie (PL) - (lieu exact à confirmer)
Journée de Commémoration (avec les vétérants) de l'Insurrection de Varsovie 1944.

Les 08 août à 8:00
Marcinelle (Charleroi - BE) - Le Bois du Cazier
Journée du souvenir au 262 mineurs (de 12 nationalités différentes dont des polonais) disparus le 8 août 1956.

Le 15 août
Journée de Commémoration de la victoire des troupes polonaises en août 1920 sur les troupes bolshéviques (russes).
(The eighteenth decisive battle of the world by Edgar Vincent, Viscount D'Abernon.)

Le 01 septembre
Invasion de la Pologne par les troupes allemandes le 01 septembre 1939.
(Début de la 2-ème Guerre Mondiale.)

Le 2-ème dimanche de septembre, 09:40
Maldeghem-Adegem (BE) - Canadees Militair Kerkhof
Commémoration des soldats Canadiens et Polonais.

Le 17 septembre
Invasion de la Pologne, le 17 septembre 1939, par les troupes soviétiques (russes) alliées des troupes allemandes.
(Invasion appelée aussi le "couteau dans le dos".)

Le dernier dimanche de septembre
Lommel (BE)
Cérémonie de commémoration au Cimetière Militaire Polonais.

Le 11 novembre
Fête de l'Indépendance polonaise retrouvée.

puce
Agenda
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com
Headquarter

 

Fundacja Polonia International
Conseil International

Galerie de Waterloo 2 Bte 5
1050 Bruxelles - Brussel (Brussels - Bruksela)
Belgique - België (Belgium - Belgia)
Tel.: +32-(0)2 344 66 56 --- Mob.:  +32-(0)475 650 605

E-mail : info@fundacjapoloniainternational.org

Audio-video Skype : fundacja.polonia.international

Banque de la Poste :  000-3256285-92

 

 

puce

The Representation in Poland of the Mother House is administered by the Local Office in 2008 which consists of :

Mr. Ludger Zbigniew Olszewski - President (and Vice-President of the International Council)
Ms. Krystyna Pochwalska - Vice-President (and Member of the International Council)
Mr. Julian Bojmart - Vice President (and Honorary President of the International Council)
Ms. Martyna Lisecka (Member of the International Council)

Mr Paweł Sadkowski - Deputy Director

The Representative Office in Poland is located
ul. Zakrzewska 12/1
00-737 Warszawa
tel. / fax: +48 22 841 14 77

puce
Kontakt
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

Ligue française pour la Défense des Droits de l'Homme et du Citoyen
138, rue Marcadet
75018 Paris
http://www.ldh-france.org

Ligue internationale des Droits de l'Homme
International League of Human Rights
352 Seventh Avenue,
Suite 1234
New York, NY 10001
Tel: 212-661-0480
Fax: 212-661-0416
http://www.ilhr.org

Comité Iinternational de la Croix-Rouge
ICRC
19 Avenue de la paix
CH 1202 Genève
Tel: +41 22 734 60 01
Fax: +41 22 733 20 57
http://www.cicr.org

Amnesty International
1 Easton Street
City of London,
London WC1X 0DW,
United Kingdom
020 7413 5500
http://www.amnesty.org

Universala Esperanto-Asocio
Nieuwe Binnenweg 176
3015 BJ Rotterdam
Nederlando
telefono: +31 10 436 1044
faksilo: +31 10 436 1751
http://uea.org/

Bibliothèque Polonaise à Paris
Société Historique et Littéraire Polonaise - Bibliothèque Polonaise de Paris
6, Quai d’Orléans
75004 PARIS
Tél. 01 55 42 83 83
Fax : 01 46 33 36 31
b.skrzypek@bplp.fr
www.bibliotheque-polonaise-paris-shlp.fr/

Bibliothèque Polonaise à Bruxelles
Rue Campenhout,
1050 Bruxelles
Tel. +32 2

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland
Al. J. Ch. Szucha 23,
00-580 Warszawa
tel. (+4822) 523 9000
www.msz.gov.pl

puce
Adresy & linki
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

Space for Members - Przestrzeń dla Członków - Espace pour les membres

 

 

Please enter the code KOD-RRRRMMDD-i-RRRRMMDDstr000

puce
Przestrzeń zarezerwowana
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com
Wolne SŁowo

Quarterly "The Free Word" (Wolne Słowo)
(edited only in Polish)
Wolne Słowo
Nr 75
(XII 2008)


Wolne Słowo
Nr 74
(IX 2008)
Wolne Słowo
Nr 73
(III 2008)
Wolne Słowo
Nr 72
(XII 2007)

Wolne Słowo
Nr 71
(XII 2006)
Wolne Słowo
Nr 70
(IV 2006)
Wolne Słowo
Nr 69
(III 2005)
Wolne Słowo
Nr 68
(XII 2006)
Wolne Słowo
Nr 47
(III 1999)
Wolne Słowo
Nr 46
(XII 1998)
Wolne Słowo
Nr 45
(X 1998)
puce
Wspieramy
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com

Genesis

Fundacja Polonia została utworzona dnia 9 czerwca 1988 roku sporządzonym aktem notarialnym w Zamku Królewskim w Warszawie i której założenia są dostępne w załączniku.

Jej założycielami były osoby prawne i osoby fizyczne z krajów jak Wielka Brytania, Niemcy, USA, Polska, Kanada, Grecja, Szwecja, Austria, Belgia, Australia oraz Szwajcaria.

W Brukseli, w dniu 22 stycznia 2007 roku Fundacja Polonia International została założona aktem notarialnym przez osoby fizyczne z Polski i zagranicznej.  Publikacja i rejestracja została zaś dokonane 24 stycznia 2007 w Belgijskim Dzienniku Ustaw.

Poprzez otrzymaniu insygnia i poprzez przejęcia tradycji Fundacji Polonia, Fundacja Polonia International, szczyci się doświadczeniem od przeszło ćwierć wieku poświęceniu się wartościom i godziwym celom.

puce
In Memoriam

Babasia

Colonel Zbigniew Mieczysław ROSIŃSKI
born in Przeworsk (PL), on January 26th 1919 - deceased in Wilrijk (Antwerpen) (BE), on April 26th 2014

Member of the Board of Fundacja Polonia International

puce

Babasia

Colonel dr Bogdan Kurant (Warszawa-PL) (13 IX 1926 -28 V 2013)
born in Łask (PL), on September 13th 1925 - deceased inWarsaw (PL), on Mei 28th 2013

Director and curator of the Museum Collection of John Paul II in Warsaw
Member of the Board of Fundacja Polonia International

Colonel dr Bogdan Kurant=nekrolog.pdf

puce

Babasia

Dame
de LANTSHEERE

born Princesse Jadwiga Drucka-Lubecka
("Hecci")
born in Pozna (PL), on April 21th 1935 - deceased in Eupen (BE), on April 13th 2013

Member of the Board of Fundacja Polonia International

Princesse-Jadwiga (Hecci) Drucka-Lubecka.pdf

puce

Babasia

Mr Ludwig BŁAŻEJCZYK

born in Warszawa (PL), on November 15th 1924 - deceased in Baudour (BE), on July 25th 2008

former miner,
former political prisoner at the Auschwitz conentrtion camp,
member of the Polish Veterans Resistance-Fighters Association (AK),
honorary president of te Central Committee of the Polish Socialist Party in Belgum,
member of the Belgian National Confederation of Political Prisoners and Beneficiaries.

puce

Babasia

Dame
Barbara Maria Zofia EICHELKRAUT-PAKULSKA
born in Warszawa (PL), on June 25th 1927 - deceased in Bruxelles (BE), on November 20th 2007

Widow of Major Janusz PAKULSKI - retired Member of the Polish Secret Army AK -Armia Krajowa
(pseudonym Agrypina - Grypa) during World War II,
Fighting Soldier f the Warsaw Uprising in 1944,
Prisoner of War and deported to the Oberlangen camp in Germany,
Member of the Polish War Veterans Association in Belgium (SPK),
Member of the Polish Veterans Resistance-Fighters Association (AK),
Co-founder of the Polish Boy-Scouts and Girl-Guides in Exile in Brussels,
Co-founder of the Polish School of Brussels where she taught history and Polish literature,
Co-organisator of humanitarian convoys to Poland during the Martial Law since 1981 and through 1989,
Founder-member and Member of the Board of Fundacja Polonia International,
Poetess

Barbara Pakulska-carton.pdf

 

I ASK FOR A MINUTE OF SILENCE

I ask for a minute of silence
For those who forever remained in Warsaw,
Who rested in God, in Earth and in Glory
For the Capital’s inhabitants, for the Underground’s soldiers
I ask for a minute of silence, a moment of stillness. 

I ask for a minute of silence
For the experienced old hands
And for the newly initiated ones,
For volunteers,
For infantry men, sappers, aviators,
For hurried Ulans.
For retired old gentlemen,
For gangly adolescents, and for strapping lads.
For those from the forest,
From the Resistance,
From AK and other formations.
For the superhumanly brave heroes.
For priests, artists, scientists, thinkers.
And for those unimportant ones,
Those overshadowed.
For the God-fearing ones who just wanted
To live peacefully
From day to day
Not taking part in any war
And who had to take part in one, despite it.
For the famous ones
And for those without a name
I ask for a minute of silence.

I ask for a minute of silence.
For those beings protected by chivalric laws:
Widows and orphans.
For children, for mothers.
For wives, sisters, and for old aunts.
For young maidens and airy chatterboxes,
For medics, nurses and doctors,
For messengers, guards, cooks,
For maids
For cleaners
For the one who at her own asking,
with general consent,
served a cake baked in a communal cellar
to the hungry from the street,
A common cake,
As there was nothing left that she owned.
For all those never appreciated enough
I ask for a minute of silence.

I ask for a minute of silence
For creatures
About whom one thinks less
Who one remembers less
For whom a reasonable heart aches less,
For faithful comrades in good and bad times,
For dogs and cats. And horses. For animals. 

And for the centuries charmed in stones,
For museums, theatres, for schools,
For churches,
For flaming libraries,
For documents and mementos,
For Warsaw’s pictoresque corners.
For palatial halls,
For their interiors and riches,
For apartments, studios, and workshops.
For the heritage of generations. For familial possessions,
For priceless rubble.

For first hopes,
For changing courses of the battle,
For despair of the memory:
- That as long as we live…
And that despite it all …-
For the time of immeasurable loneliness.
For the song from burning backyards:
- Lord, don’t leave us ! - 

For the Warsaw Uprising
I ask for a minute of silence.

 

Barbara Pakulska
"Agrypina" - "Grypa"

(Written probably in 1944 / 1945 in the Oberlangen camp - Germany)


(Translation from polish by Anna Mulock Houwer -
December, 2007 - Belgium)

Barbara Pakulska-Necrologie LLB.pdf

puce
Archives

puce
Historia
Genesis
In Memoriam
Archives
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com
FONDATION PRIVÉE
Muzyka : Fryderyk Chopin Nocturne E moll Op.72 Nr 1 (posthume) w wykonaniu Taddhée-Nicolas Pakulski --- Design : www.pakulskicommunication.com